Kos Adası’nda Gezilecek Yerler

Kos Adası'nda Gezilecek Yerler


Marmari ve Tigaki, Kos şehrinden çıktıktan sonra yol üzerindeki ilk deniz kenarı köyleridir. Kum plajları ve cam gibi berrak deniz suyu muhteşemdir.


Zia, Lagoudi, Asfendiou, Asomatos ve Pyli, dağ manzaralı köylerdir. Köy tavernalarında, büyüleyici gün batımı manzarasıyla birleştireceğiniz bölgesel geleneksel tatlar, yerel şarap ve uzo bulacaksınız. Asomatos’da huzur ve sessizlik bulacaksınız.


Kardamena, Kos şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır ve adanın ‘’ Hippocrates ‘’ havaalanına da sadece 5 km uzaklıktadır. Kazılar sırasında Alasarna antik kentinin kalıntıları bulunmuştur. Apollo Tapınağı, ilk Hristiyan bazilika kiliseleri ve antik bir amfi tiyatro kalıntıları önemli bulgulardan bazılarıdır. Bunların yanında kum plajları da unutmayalım muhteşemlerdir. Kardamena’ dan tam karşısında konumlanmış volkanik ada Nissyros’a günlük tekne ulaşımı mevcuttur. Yerel uzo festivali de, kaçırılmaması gereken şeylerden biridir.


Antimachia şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta, adanın tam ortasında konumlanmıştır. 30 yüzyıldan fazla zamandır ismini korumuş olan bu köy, Antimachia Kalesi, eski geleneksel yel değirmenleri ve ziyaretçilere 100 yıl önce adadaki yerlilerin nasıl yaşadıklarını gösteren etnografya müzesi gibi pek çok övünç kaynağına sahiptir. Yazın sonunda yapılan bal festivali de yerel lezzetleri denemek için iyi bir fırsattır.


Antimachia’nın 3 km kuzey doğusunda Mastichari yer alır. Adanın en güzel plajlarının çoğunun yer aldığı bu deniz kenarı küçük köyde huzur ve sessizlik hakimdir. Sahip olduğu küçük limanı, her yıl şarap festivali Mastichari’ de düzenlendiğinde yerel tavernalara günlük temel taze deniz mahsülleri getiren balıkçılarla dolu olur. Buradan sadece dakikalarca uzaklıktaki komşu ada Kalimnos’a giden feribota binebilirsiniz.


Kefalos, adanın batısında Kos şehir merkezinden 42 km uzaklıkta yer alır. Bu eski köy, St. Nicholas ( Kastri ) adacıklarından sadece birkaç metre uzaklıkta yer alan Kamari sahiline yukarıdan bakmaktadır. Burada görülecek yerlerden bazıları; eski St. Steven Hristiyan bazilikası, eski St. John, the Baptist manastırı, adanın ilk merkezi olan Astypalea’ın ( Hipokrat’ın doğum yeri ) ören yeri ve adada ilk insan yerleşimine ait kanıtın bulunduğu White Rock mağarasıdır. Geleneksel Yunan balıkçılığı özellikle Kefalos’un her yıl yapılan balık festivali süresince halen yaşatılmaktadır.


Lambi, Kos şehrinin kuzey batı kıyısında konumlanmış, yaklaşık 4 km uzaklıkta, modern adı ‘’ Nea Alikarnassos ‘’ olan Lambi yer alır. Bir çok oteliyle gelişmiş turist bölgesi haline gelmiştir. Bu bölgenin çok düzgün olması nedeniyle, kıyı şeridi boyunca Tigaki dinlenme yerine kadar bisiklet ile dolaşmak için uygundur. Aynı zamanda tekerlekli pateni tercih edenler için de favori güzergahtır.


Psalidi Bataklığı, keşfetmek ve doğada dinlenmek için ideal bir yerdir. Ender kuş türleri, bölgenin zengin bitki örtüsü içinde kendileri için yuva bulmaktadırlar. Sessizliği tercih edenler için ise Psalidi’nin güzel plajları doğru yerdir.